آپادانا کهکشان
آپادانا کهکشان

اطلاعاتی مفید در مورد ترموستات

آیا تا به حال با مشکل خرابی ترموستات خودرویتان مواجه شدید ؟

پس حتما متوجه شدید که برای بعضی خودرو ها چندین مدل ترموستات با دما های مختلف در فروشگاه ها موجود هست.مثلا برای پژو ۴۰۵ دو مدل ۷۵ درجه و ۸۳ درجه وجود دارد.

بزرگ ترین اشتباهی که در مورد ترموستات رایج شده این است که اغلب مردم فکر میکنند ترموستات باعث خنک کردن موتور میشود در صورتی که وظیفه ترموستات نگه داشتن دمای خودرو در حداقل دمای ایده آل کاری است.

ترموستات فقط زمان خنک کاری موتور را تایین میکند.

علت نصب ترموستات در اصل تسریع زمان گرم شدن موتور و رسیدن به دمای ایده ال در اول صبح و زمان سری موتور است.بیشترین فرسایش موتور در زمان سردی ان است.

حالا بریم سراق عواقب ناشی از حذف ترموستات یا نصب ترموستاتی که پایین تر از دمای ایده ال کار میکند:

اگر دمای موتور پایین تر از حد نرمال باشد رینگ و پیستونها و دیگر اجزای داخلی موتور از نظر سایز هنوز منبسط نشده اند بنابرین بیشتر از زمانی که موتور به دمای ایده ال رسیده باشد به قظعات داخالی آن فشار و ضربه وارد میشود.

یکی دیگر از خطرات حذف ترموستات تاب برداشتن سر سیلندر بر اثر خنک شدن ناگهانی آن پس از اتمام سربالایی (فشار بالا به موتور) و وارد شدن به سر پایینی (فشار خیلی کم) میباشد.

پس با توجه به مطالب فوق میتوان نتیجه گرفت :

حدف ترموستات و یا استفاده از ترموستاتی که دمای کمتری نسبت به مدل استاندارد دارد فرسایش بیشتر و مصرف سوخت بیشتری به همراه دارد.

پس هیچگاه ترموستات خودرویتان را چه در زمستان و چه در تابستان حذف نکنید .

دیدگاه‌ها (۰)

*
*