آپادانا کهکشان
آپادانا کهکشان

دلایل وجود نویز در سیستم صوتی

نویز

عوامل ایجاد نویز در سیستم صوتی خودرو به سه دسته اصلی تقسیم میشوند.

اتصالات و سیم کشی ، هدیونیت یا پخش ، آمپلی فایر

از برق خودرو شروع میکنیم.

میزان برق تولیدی خودرو با برق مصرفی سیستم باید برابری داشته باشد. مقدار آمپر دینام و باتری‌، قطر کابل، در صورت نیاز استفاده از خازن و باتری اضافه و… همه این موارد جزو نکاتی است که در مرحله اول باید رعایت شود تا سیستم به طور کامل تغذیه شود و بیشترین بازده را داشته باشد.

برای جلوگیری از نویز اول باید اتصالات خودرو از قبیل اتصالات کوئل و دینام و وایرشمع و باتری را چک کرد و از درستی اتصال آن اطمینان حاصل کرد.

نکته ای که باید رعایت کرد استفاده از کابل برق و سیم RCA مرغوب است.

نکته بعدی تقویت کابل برق منفی خودرو میباشد.محل اتصال کابل منفی به بدنه را حتما با سمباده بخراشید به قدری که از وجود رنگ پاکسازی شود.

در مرحله بعدی به سراغ امپلی فایر میرویم.نوع کابل مثبت آمپلی فایر بسیار مهم هست و تا جای امکان باید مرغوب و زخیم باشد.

حال به محل عبور کابل برق و RCA میرسیم.با توجه به محل قرار‌گیری باتری و نوع خودرو باید کوتاه‌ترین و بهترین مسیر عبور کابل را انتخاب کرد و برای عبور کابل RCA از طرف مقابل آن باید فاصله ایمن بین دو کابل را در نظر گرفت. به عنوان مثال، اگر کابل برق از سمت راننده عبور کند، کابل RCA را از سمت شاگرد عبور می‌دهیم تا احتمال نویز به صفر برسد. اگر این مورد را به خوبی رعایت کنیم هیچ نویز و صدای اضافی از اسپیکر‌ها نخواهیم شنید.

دلیل دیگر ایجاد نویز جنس RCA انتخاب شده است‌. سعی کنید در انتخاب نوع و برند کابل RCA دقت کنید و از جنس‌های مرغوب بازار و متداول استفاده کنید که در عمل جواب پس داده باشد. قیمت بالای کابل‌های RCA در بازار به علت جنس سیم و عایق‌ها و مقاومت پایین‌تر آنهاست که در سیستم‌های نیمه‌حرفه‌ای اختلاف کیفیت محسوسی ایجاد نمی‌کند در نتیجه نیازی به پرداخت رقم‌های هنگفت برای مصارف نیمه‌حرفه‌ای نیست. در انتخاب RCA هرچه مقدار انعطاف‌پذیری بیشتر باشد، کیفیت ساخت بالاتر و به‌راحتی از مسیرهای پیچیده عبور می‌کند و احتمال قطع‌شدن کمتر می‌شود. نکته دیگر در انتخاب RCA کیفیت سر فیش آن است که از اهمیت بالایی بر خوردار است و تا جای ممکن از نوع ۹۰ درجه انتخاب شود تا احتمال خرابی یا کمبود فضا به حداقل کاهش یابد. دلیل دیگری که باعث نویز می‌شود، کشیدگی سیم RCA یا قطعی و حتی لق‌شدن فیش ‌روی خروجی آمپلی‌فایر و هدیونیت است که تنها با کمی دقت می‌توان این مشکل را برطرف کرد. روش دیگری برای تشخیص کیفیت سیم‌های RCA استفاده از مولتی‌متر و اندازه‌گیری میزان مقاومت RCA است. با این روش می‌توان کابلی که مقاومت کمتری را نشان می‌دهد به عنوان کابل برتر انتخاب کرد.

مورد بعدی اتصال منفی ارسی توسط یک تکه سیم به بدنه هدیونیت است.اموزش تصویری آن در اپارات موجود میباشد.

 

در مواقعی با انجام کار های بالا باز هم نویز برطرف نمیشود ! در این مورد میتوان با کم کردن گین (GAIN) آمپلی مشکل نویز را از بین برد.

شخصا با همین روش این مشکل رنج آور را برطرف کرد.

 

دیدگاه‌ها (۰)

*
*